Atatürk Cad. No: 174/1 Ekim Apt. K: 3 D: 5-6Alsancak İZMİR

Hayat Eve Sığar (“HES”) Kodu hakkında Bilgi Bülteni

A.  Giriş
Hayat Eve Sığar (“HES”) kodunun ülkemizin ve dünyanın geçtiğimiz aylarda etkisi altında kaldığı CoVID-19 salgını sonrası yeni normale dönüşte kontrolü sağlayacak bir kod olarak hayatımıza girmesi planlanmakta olup, HES uygulaması ile alınacak tek seferlik kod sayesinde vatandaşların nereye gideceği, kimlerle yolculuk yapacağı kayıt altında tutularak, seyahat edenler içinden bir kişide bile hastalık tespit edildiği takdirde o yolculukta bulunan herkesin durumu kontrol altına alınması hedeflenmektedir.
HES kodu, yurt içi seyahat için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanılması gerekecek 10 ya da 12 haneli bir kod olup; 01.06.2020 tarihinde biten seyahat yasağı ile Türkiye içerisinde gerçekleşecek uçak, tren ve ilerleyen günlerde otobüs yolculuklarında, bilet satın alma sürecinde kullanılacaktır.
Uygulama öncelikle seyahatlerde kullanılmaya başlansa da kısa süre içerisinde işyerleri, muayenehaneler, kurum ziyaretleri ve restoranlar gibi birçok alanda yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

B.  HES Kodunun Kullanım Alanları ve Şekli
Öncelikle seyahatlerde kullanılacak olan uygulama ile vatandaşların, uygulama üzerinden alacakları kodları kullanarak, sağlık durumlarının kontrolü seyahatin gerçekleştirileceği seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre seyahate onay verilecektir. Böylece seyahati gerçekleşen kişinin seyahat sonrasında pozitif olduğunun tespit edilmesi durumunda ise yolculuk sırasında temas ettiği kişiler uyarılarak filyasyon uygulamasına başlanacağı bildirilmiştir.

Kullanımının şu şekilde olacağı öngörülmektedir:
HES’i kullanacak olan seyahat edecek vatandaşlar, tüm ulaşım süreçlerinde HES mobil uygulaması üzerinden ya da kısa mesaj yoluyla HES Kodu alacak ve aldığı HES Kodunu bilet alırken ilgili seyahat firması ile paylaşacaktır.
Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların CoVID-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati onaylanmayacaktır.
Böylece tüm vatandaşların sağlık durumu koruma altına alınacaktır.

Seyahat işlemleri haricinde uygulama üzerinden aşağıdakilerin yapılması mümkündür:
Sağlık durum bildirimi
Maske talebi
CoVID-19 salgının ülkemizdeki güncel istatistiklerinin görüntülenmesi
Gün içerisinde temas edilen kişilerin sağlıklı veya covid pozitif olduğunun görüntülenmesi
Bulunulan konumun riskli olup olmadığının görüntülemesi
Aile ve yakınların durumunun takibi
Ek olarak uygulama Sağlık Bakanlığı internet sitesi, Alo 182, MHRS, E- Nabız, Korona Önlem gibi Sağlık Bakanlığının diğer uygulamalarına da kısayol sağlamaktadır.

C.  HES Kodunun Uygulama Üzerinden AlınmasI
HES kodunu uygulama yöntemiyle almak için Hayat Eve Sığar uygulaması akıllı telefonlara[1] yüklendikten sonra aşağıdaki aşamalar takip edilmelidir:

1-

Uygulamayı anlatan 8 adımı tamamlamak için ilerle butonuna tıklanmalıdır.

2–

Akabinde çıkan ekrana kullanıcının telefon numarası[2] yazıldıktan sonra o numaralı telefona T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen 5 haneli kodun bir  sonraki aşamada çıkan ekrana yazılması gerekmektedir. 5 haneli kodun yazılmasının ardından hesap doğrulanacaktır.
Hesap doğruladıktan sonra uygulama içinde konum servisleri ile bluetooth özelliklerinin kullanımına izin vermek uygulamanın kullanılabilirliğini arttıracaktır.

3-

Uygulama ana sayfasında bulunan HES kodu işlemlerini kullanabilmek için uygulamaya kayıt gereklidir.
Uygulamaya kaydolduktan sonra tekrar HES Kodu İşlemleri’ne tıklandığında çıkan ekranda 2 alan olacaktır. Bu ekranda “HES Kodu oluştur” alanına tıklanarak belirli aralıklarda tarihlerle veya süresiz olarak HES Kodu oluşturulabilir.

D.  HES Kodunun Kısa Mesaj ile Alınması
HES kodunu kısa mesaj (“SMS”) yöntemiyle almak için ise, “HES” yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi[3] 2023’e gönderilmelidir. T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen cevap ile HES Kodu oluşacaktır.
Mesaj içeriğinde paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

 

Saygılarımızla,

Gülaç Hukuk Bürosu

 

 

[1] Kullanılan telefon markasına göre Google Store veya Appstore üzerinden yüklenmektedir.

[2] başında sıfır (0) olmadan

[3] gün sayısı olarak