Atatürk Cad. No: 174/1 Ekim Apt. K: 3 D: 5-6Alsancak İZMİR

Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi Hakkında Bilgi Bülteni

A.  Giriş

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin kontrol altına alınması ve ölümlerin önüne geçilmesi için aşı uygulamaları ile pek çok ülkede salgının yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli uygulamalar başlatılmıştır.

Bunlardan biri pek çok kişinin aşina olduğu HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasıdır. Bilindiği gibi HES üzerinden, kişilerin risk/temas bilgisi ile Covid-19 test sonuçları, kişinin aşı olup olmadığı, kaç doz aşı yaptırdığı ve buna bağlı olarak aşı kartı bilgisi takip edilebilmektedir.

Bununla birlikte 20.08.2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan ve 81 il valiliklerine gönderilen Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi (“Genelge”) ile aşı olmayan kişilerin toplu faaliyetlere katılımına ilişkin birtakım zorunluluklar getirilmiştir.

İşbu bilgi bülteninde Genelge ile getirilen yeni düzenleme ve uygulamalara yer verilmektedir.

B.  Konser, Sinem, Tiyatro Gibi Kalabalık Faaliyetlere Yönelik Düzenlemeler

Genelge ile 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren Covid-19 aşısı olmayan kişilerin, konser, sinema, tiyatro gibi kalabalık kişi gruplarının bir araya gelebildiği faaliyetlere katılabilmesi için birtakım şartlar öngörülmüştür. Buna göre bu faaliyetleri organize eden kişilerce HES Kodu sorgulaması yapılacak ve ancak aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyan kişiler etkinliğe kabul edilecektir:

Covid-19 aşısı olması
Önceden Covid-19 geçirmiş ve bilimsel olarak bağışık kabul edilen süre içinde olması,
Azami 48 saat önce yapılan PCR testi sonucunun negatif olması

Böylece 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren konser, sinema, tiyatro gibi bir etkinliğe katılmak isteyen kişi eğer Covid-19 geçirmemiş ise, aşılı değil ise veya negatif sonuçlu PCR testi yok ise o katılımına izin verilmeyecektir.

C.  Uçak, Tren, Otobüs Gibi Toplu Taşıma Araçlarına Yönelik Düzenlemeler

Genelge ile getirilen bir diğer düzenleme ise toplu ulaşım araçlarının kullanımı ile ilgilidir.

Buna göre Covid-19 geçirmemiş ya da Covid-19 aşısı olmamış kişilerin özel araç harici tren, uçak, otobüs veya diğer toplu taşıma araçları ile şehirlerarası seyahat edebilmeleri için yine azami 48 saat önce yapılan negatif sonuçlu PCR testi  ibraz zorunluluğu getirilmiştir.

Böylece 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden yapılacak sorgulamada bu şartları taşımadığı anlaşılan kişilerin toplu taşıma araçlarına kabulü söz konusu olmayacaktır.

 

Saygılarımızla,
Gülaç Hukuk Bürosu

Leave a comment